Musieli zwrócić pieniądze

  • 12.10.2017, 13:16 (aktualizacja 02.11.2017, 23:18)
  • (jk)
Musieli zwrócić pieniądze Jacek Kluczkowski
Samorząd powiatu musiał zwrócić ponad 7 tys. zł ze środków, które otrzymał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Rada powiatu podjęła już uchwałę, w której ponownie podzielono pieniądze, uwzględniając zwróconą kwotę. Powodem zwrotu pieniędzy były błędne dane podane przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie których PFRON wyliczył pieniądze przekazane samorządom.

Przypomnijmy, że PFRON przekazał w tym roku ponad 2,1 mln zł. To niemal taka sama kwota jak w ubiegłym roku. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie  rozdysponowało już prawie wszystkie środki, które pochodzą z PFRON. Pieniądze pozwalają między innymi zlikwidować bariery architektoniczne w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej, zakupić sprzęt rehabilitacyjny, dofinansować rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz sfinansować funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej.
Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, podczas ostatniej sesji rady powiatu, wyjaśniała, że prezes Zarządu PFRON poinformował w czerwcu, że jest zmuszony dokonać ponownego podziału środków finansowych, które są przewidziane dla samorządów z uwagi na to, że Główny Urząd Statystyczny przekazał błędne dane, dotyczące liczby osób niepełnosprawnych bezrobotnych oraz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy.

- Na tej podstawie PFRON dokonał ponownego naliczenia środków według algorytmu i pismem z 18 lipca przekazał nową informację o wysokości środków na 2017 rok. Dla naszego powiatu środki z funduszu zostały zmniejszone o kwotę 7401 zł. Dokonując analizy zadań, które realizowaliśmy, proponujemy zdjąć kwotę z zadania uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych. Zostało nam na to zadanie 8810 zł, dlatego proponujemy zmniejszyć środki o 7401 zł, a pozostałą kwotę, w wysokości 1409 zł, przeznaczyć na zadanie dotyczące dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Ponadto w zadaniu, realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy, dotyczącym zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, zwiększyło się zapotrzebowanie, natomiast mniejsze środki są potrzebne na zadanie dotyczące podjęcia działalności gospodarczej lub rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Proponujemy przesunąć środki finansowe z zadania "środki na podjęcie działalności gospodarczej", w wysokości 100,9 tys. zł,  na zadanie  dotyczące zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej - wyjaśniała Renata Majda.

Projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Rada przyjęła uchwałę jednogłośnie.

 

(jk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe