piątek, 7 października 2022 04:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

100-lecie Związku Polaków w Niemczech. Tradycja i kultura Powiśla

22 kwietnia Starostwo Powiatowe w Sztumie zaprosiło mieszkańców powiatu sztumskiego na uroczystości związane ze 100-leciem Związku Polaków w Niemczech. Z tej okazji złożono kwiaty pod Pomnikiem Rodła oraz zorganizowano koncert Polskiej Orkiestry Kameralnej z Sopotu pod batutą Wojciecha Rajskiego, który miał miejsce w Sztumskim Centrum Kultury.
100-lecie Związku Polaków w Niemczech. Tradycja i kultura Powiśla

Była to także wyjątkowa okazja do obejrzenia wystawy „Związek Polaków w Niemczech: ludzie – idee – pamięć. W 100 rocznicę powstania”. Po wystawie oprowadzał sztumski pasjonat historii – Andrzej Lubiński ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sztumskiej. Wystawę przygotowało Muzeum w Bytowie, a można ją oglądać przed gmachem starostwa sztumskiego.


 

Odznaczenie dla hrabiny z Waplewa

Obchody w Sztumie odbyły się z udziałem marszałków czterech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i opolskiego, gości z Domu Polskiego w Zakrzewie.

Częścią uroczystości, które dostarczyły wielu wzruszeń było spotkanie w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. To nie przypadek, ponieważ ZP w Niemczech powstał w 1922 r., a współtwórcą i pierwszym prezesem organizacji został Stanisław Sierakowski – poseł do sejmu pruskiego, właściciel majątku w Waplewie, działacz polonijny, którego rodzina dbała o polską tradycję i kulturę na Powiślu tak pod zaborem pruskim, jak i w kolejnych dekadach.

W tym wyjątkowym dniu, wnuczka Stanisława Sierakowskiego, Izabela Sierakowska-Tomaszewska otrzymała z rąk marszałka Mieczysława Struka najważniejsze odznaczenie województwa pomorskiego: Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Hymn Rodła, autorstwa Franciszka Jujki, wykonali nauczyciele ze szkoły w Waplewie i Starym Targu Beata Langowska i Marek Czarnecki.

W Muzeum można było także wysłuchać wykładu prof Józefa Borzyszkowskiego.


 

Pięć prawd Rodła

Przytoczono Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła: „Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!”.

Podczas uroczystości w Waplewie otwarta została wystawa poświęcona Stanisławowi Sierakowskiemu oraz jego działalności społecznej i politycznej jako pierwszego prezesa Związku Polaków w Niemczech. Zaprezentowano też dwa obrazy z kolekcji podarowanej przed laty muzeum przez Izabelę Sierakowską-Tomaszewską.

Druga część uroczystości odbyła się po południu przy pomniku Rodła w Sztumie. Marszałek Mieczysław Struk mówił o aktualnym i dziś patriotycznym przesłaniu Związku Polaków w Niemczech, a starosta sztumski - Leszek Sarnowski apelował, by bohaterskie postawy działaczy Związku znalazły się w panteonie narodowej pamięci.


 

Opr. (tomm)/Starostwo Powiatowe w Sztumie

Fot. Waldemar Kosiński, Studio Art F/X

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama