Wtorek, 5 lipca 2022 13:55
Reklama
Reklama
Reklama

Powiśle i Kwidzyn w 20-leciu międzywojennym. Konkurs historyczny dla młodzieży

„Powiśle i Kwidzyn w 20-leciu międzywojennym" to konkurs historyczny adresowany do młodzieży ze szkół podstawowych z klas IV-VIII z powiatów: kwidzyńskiego, malborskiego, sztumskiego oraz iławskiego.
  • Źródło: (op)
Powiśle i Kwidzyn w 20-leciu międzywojennym. Konkurs historyczny dla młodzieży
Autor: (op)
Źródło: (op)

Dwudziesta edycja konkursu odbędzie się 2 czerwca (czwartek) o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej w Liczu, w gminie Kwidzyn. Gminny Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa w Liczu, organizatorzy konkursu, chcą w ten sposób uczcić 102. rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz 100-lecie powstania Związku Polaków w Niemczech. 

Plebiscyt miał zdecydować czy tereny położone po wschodniej stronie Wisły zostaną przyłączone do Polski lub do Niemiec. Mimo że wynik głosowania nie był korzystny dla Polski, mieszkańcy kilku miejscowości (Janowo, Bursztych, Nowe Lignowy, Kramrowo i Małe Pólko) zdecydowali o ich przyłączeniu do Polski. Tak powstała polska enklawa, otoczona z trzech strona Niemcami, a z czwartej rzeką Wisłą. Polski skrawek ziemi zyskał miano Małej Polski. Działacze, którzy doprowadzili do przyłączenia tego skrawka ziemi do ojczyzny, zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku. O tamtych wydarzeniach przypominają każdego roku uroczystości organizowane w Janowie, a także konkurs historyczny. 

- Organizując konkurs we współpracy ze Szkołą Podstawową w Liczu pragniemy rozwijać zainteresowania młodzieży historią Powiśla, a także tworzyć i umacniać emocjonalne więzi z Małą Ojczyzną - podkreśla Norbert Cesarz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie.
Informacji na temat konkursu udziela Dawid Reschke (tel. 55 275 16 06). Regulamin konkursu znajduje się na stronach www.gokkwidzyn.plwww.splicze.pl


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 8 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: realistaTreść komentarza: Niestety rządzący miastem nie robią kompletnie nic z pustostanami....może czekają na łapówki ?Data dodania komentarza: 23.06.2022, 23:49Źródło komentarza: Pożar w gmachu dawnego domu dziecka. Znaleźli poparzonego mężczyznęAutor komentarza: Leśny dziadekTreść komentarza: I bardzo dobrze jak nie umie jeździć. Ja bym oprócz kary finansowej jeszcze zawiesił przynajmniej prawko, by się douczyl zachowania na drodze...Data dodania komentarza: 19.05.2022, 07:48Źródło komentarza: Groźna kolizja, brak rannych lecz wysoki mandat...Autor komentarza: Sławek EU07Treść komentarza: A kasku chyba nie miała?Data dodania komentarza: 15.05.2022, 12:36Źródło komentarza: Przypominamy zasady obowiązujące kierujących hulajnogą. Wczoraj w Gdańsku poniosła śmierć kobieta jadąca hulajnogąAutor komentarza: Sławek EU07Treść komentarza: All...lokalnie chyba bezpieczniejsze jest.Data dodania komentarza: 15.05.2022, 12:31Źródło komentarza: Kolejne oszustwo internetowe. Mieszkaniec Kwidzyna zalogował się na fałszywy link banku i stracił oszczędnościAutor komentarza: aagajTreść komentarza: taaaaak ! i co tu pisać !! królowie one i oni, ulic !!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 15:04Źródło komentarza: Przypominamy zasady obowiązujące kierujących hulajnogą. Wczoraj w Gdańsku poniosła śmierć kobieta jadąca hulajnogąAutor komentarza: realistaTreść komentarza: Fajnie, że policja coś zaczyna robić....jeszcze tylko powinni zwrócić uwagę na samochody wymuszające pierwszeństwo na przejściach oraz sposób parkowania ( zajmowanie 2 miejsc , niszczenie trawników)Data dodania komentarza: 09.04.2022, 12:31Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów. Rekordzista miał ponad 2 promile
Reklama