piątek, 7 października 2022 04:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym różni się ubezpieczenie OC od AC?

Ubezpieczenie samochodu to kwestia, którą należy załatwić jak najszybciej, jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania pojazdu. Obecnie mówi się o dwóch głównych typach ubezpieczeń w kontekście pojazdów – są to ubezpieczenia OC oraz AC. W tym artykule przedstawimy cechy każdego z nich i zastanowimy się, czym się między sobą różnią.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Czym różni się ubezpieczenie OC od AC?

Co obejmują ubezpieczenia OC i AC?

Obowiązek lub dobrowolność zakupu polis, a także ich ceny są wypadkowymi zakresu, jaki obejmują poszczególne typy ubezpieczeń. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, zatem zakres jego obejmowania ustalany jest z góry – przez państwo.

OC będzie aktywne, gdy wyrządzimy szkodę innym:

  • zniszczymy ich pojazd lub inną własność,
  • spowodujemy uszczerbek na zdrowiu (lub uszkodzenie ciała) osoby poszkodowanej w wypadku,
  • osoba poszkodowana w wypadku poniesie śmierć.

Autocasco, które dotyczy naszego samochodu oraz jego wyposażenia, będzie z kolei obejmować wszystko to, na co zdecydujemy się, wybierając wariant polisy u ubezpieczyciela. Wśród skutków zdarzeń losowych podlegających AC, wymienić można na przykład:

  • kradzież pojazdu lub jego wyposażenia,
  • zniszczenia powstałe w wyniku działania zwierząt, ludzi lub innych pojazdów,
  • szkody powstałe w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych – takich jak wichura czy powódź,
  • pożar samochodu lub jego wybuch

OC i AC – które jest obowiązkowe?

W Polsce jedynie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Mianowicie jest to forma ochrony finansowej związana bezpośrednio z odpowiedzialnością cywilną kierowcy. W momencie, gdy z jego winy nastąpi szkoda, następuje wypłata odszkodowania osobie poszkodowanej. Ubezpieczenie komunikacyjne AC (autocasco) to dodatkowe ubezpieczenie, które jest kwestią w pełni dobrowolną. Warto jednak zastanowić się nad jej wykupieniem, by nie musieć przejmować się losowymi wypadkami, które czasami się przecież zdarzają, i ich finansowymi konsekwencjami.

Ile kosztują OC i AC?

Kwestia kosztów, jakie należy ponieść, wykupując polisę ubezpieczeniową na samochód jest bardzo istotną sprawą. Wysokość składek uiszczanych przez kierowców na OC jest zwykle niższa niż tych związanych z autocasco. Ma to związek między innymi z zakresem szkód, jakie obejmują oba typy ubezpieczeń. Skoro AC jest dobrowolne i bardzo elastyczne, to będzie się ono wiązało również z wyższymi składkami. Korzystne dla portfela kierowcy stają się pakiety ubezpieczeniowe zawierające w sobie zarówno polisę OC, jak i AC. Wówczas możemy liczyć na korzystne zniżki. Przy poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej zarówno w przypadku OC, jak i OC, a także pakietu dwa w jednym warto użyć specjalnych kalkulatorów ubezpieczenia samochodowego.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama